Английский язык - Поурочные разработки 7 класс
Ролевая игра «Посещение доктора» - SPORT IS FUN
Цели урока:
1. Активизация изученного материала по теме «Здоровый образ жизни».
2. Тренировка навыков диалогической речи.
3. Совершенствование навыков аудирования.
Оборудование: таблицы и карточки с заданиями по количеству учащихся.
Ход урока
Учитель приветствует детей и сообщает им о проведении ролевой игры по теме «Посещение доктора». Каждый из учеников получает заранее подготовленную учителем карточку с названием болезни, а также таблицу для заполнения во время игры. Необходимо обратить внимание детей на взаимную вежливость доктора и пациента и вспомнить с детьми речевые клише приветствия, прощания и благодарности.
Учащиеся по очереди «посещают доктора» — учителя и беседуют с ним по проблемам своего здоровья. Таким образом, учитель разыгрывает мини-диалоги с каждым учеником. Во время разыгрывания диалогов учащиеся фиксируют услышанную информацию в таблице. После окончания игры учитель задает детям вопросы по таблицы с целью осуществления контроля навыков аудирования или собирает таблицы для последующей проверки. Учитель во время ведения диалога использует карточку, в которой указаны болезни и возможные рекомендации.
Карточка учителя:
Headache
— take the medicine three times a day;
— have a walk outdoors;
— never smoke to be healthy;
— take regular exercises;
— get up early and go to bed early;
— take a cool (cold) shower;
— take a good medicine for headache;
— take vitamins;
— have a good rest.
Quinsy, flu, sore throat, high temperature, cough, pain in the chest (lungs)
— stay in bed for three days (for a week, till the next day);
— drink warm milk with butter (honey, mineral water);
— take temperature twice a day;
— take (buy) a good medicine for colds;
— take vitamins;
— visit a doctor in three days (on Monday, next week).
Toothache
— buy the medicine for toothache;
— go to the dentist (immediately);
— clean your teeth every morning and every evening;
— eat the right (healthy) food;
— too many sweets are bad for your teeth.
Stomachache
— take (buy) medicine for stomachache;
— eat the right food (healthy food, dairy products);
— keep to a diet, the wrong food makes you ill;
— have a good rest;
— never smoke to keep fit.
Pain in the heart
— have a rest;
— call a doctor if you have a strong pain in the heart;
— take the medicine (tablets) regularly;
— take vitamins, eat the healthy food (a lot of fruits and vegetables);
— take regular exercises;
— never smoke to keep fit;
— take blood pressure twice a day;
— stay in bed for two days.
Карточка ученика:
You would like to visit a doctor because you have health problems (a sore throat, a bad cold, etc.). You need the doctor’s advice. The doctor will ask you some questions. Don’t forget to ask the doctor:
— what you should do to be healthy;
— when you will visit the doctor again.
Remember to:
— be active and polite;
— get the needed information by asking questions;
— talk for 1.5—2 minutes.
Примерная таблица:
Name |
Illness |
Doctor’s advice |
Примерные вопросы учителя (во время разыгрывания диалога):
Can I help you? What’s the matter?
Are you coughing?
Do you have a high temperature?
When did you fall ill?
Did you take any medicine?
Does it hurt to move?
Do you take regular exercises?
Do you have a pain in the stomach (in the chest)?
Do you regularly take your blood pressure?
It will be useful for you...
I hope... will help you.
You will recover soon.
Активный словарь ученика (во время разыгрывания диалога):
Health problems:
1. I suffer from a headache (quinsy, a sore throat, a broken leg, an earache, a toothache).
2. I have a stomachache (a bad cold, the flu, a pain in the heart, a pain in the chest, a pain in the lungs, a backache, a high temperature, a pain in the neck).
Questions: What shall I take for my cold?
What should I do to get well (to be healthy)?
When should I visit you again?
Примерный диалог:
— Good morning! Can I help you?
— Good morning. I have a sore throat.
— Do you have a high temperature?
— No, I don’t. Have you taken any medicine?
— Not yet.
— When did you fall ill?
— I fell ill two days ago.
— Will you open your mouth and show me your tongue?.. You are really ill.
— What should I do to get well?
— You should take warm milk with butter or mineral water and buy good medicine for cold. You will also take vitamins.
— When should I visit you again?
— You will visit me in a week.
— Thank you very much.
— You are welcome.
Примерные вопросы учителя после разыгрывания диалогов (для ответов ученики используют информацию из своей таблицы):
What health problem did Nick have?
When did he fall ill?
What did the doctor say?
When will Kate visit the doctor again?
Who had a headache?
What should Pete do to get well?
Did the doctor help the patient?
Домашнее задание: учебник: упр. 16, стр. 121; рабочая тетрадь: упр. 2, стр. 75.