Поурочные разработки по английскому языку 5 класс к учебнику Ю.Е. Ваулиной - 2017 год
Spotlight on Russia. Our Country - THAT’S ME
Цели: способствовать формированию общекультурной и этнической идентичности как составляющей гражданской идентичности личности, развитию интереса к изучению культуры своего народа, готовности содействовать ознакомлению с ней представителей других культур; создать условия для совершенствования языковых и речевых навыков в ситуации речевого общения по теме “Наша страна”.
Оборудование: географическая карта России.
Ход урока
I. Организационный момент
— Good morning, boys and girls! (Good morning!)
— How are you? (Fine, thanks!)
— Are you all here?
II. Работа по теме урока
1. Беседа
(Учитель демонстрирует географическую карту России.)
— Russia is the largest country in the world. What is the official name of our country? (The official name for Russia in English is the Russian Federation.)
— What is the capital of Russia? (The capital city of Russia is Moscow.)
— What other biggest cities do you know?
(Ученики называют и показывают на карте самые крупные города России: Moscow, Saint Petersburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Nizhniy Novgorod, Samara, etc.)
2. Работа с текстом в журнале Spotlight on Russia
— Open the magazine Spotlight on Russia at the end of your books, page 4. Let’s read about people who live in Russia.
(Учитель читает вслух первый абзац статьи, ученики следят по тексту.)
— What nationalities and republics do you know?
(Ученики называют известные им национальности и республики и показывают их на карте с помощью учителя.)
— What does the title “One Country, Many Cultures...” mean?
(Ученики высказывают свое мнение. Например: Many people of different cultures live in our country together.)
— We are going to read about two republics, the Chuvash Republic (or Chuvashia) and the Buryat Republic (or Buryatia). What do you know about them?
(Ученики сообщают, что им известно об этих республиках (можно на русском языке), и с помощью учителя находят их на географической карте России. Затем читают тексты Chuvash Republic и Buryat Republic про себя и вслух. В процессе чтения учитель объясняет, как правильно произносятся географические названия, названия национальностей и числительные.)
— Fill out a fact file about each of the two republics above.
(Ученики с помощью учителя заполняют таблицу.)
Name |
Chuvash Republic |
Buryat Republic |
Location |
It is on the River Volga |
It is next to Lake Baikal |
Capital |
Cheboksary |
Ulan-Ude |
Population |
1.4 million people |
1 million people |
Nationalities |
Chuvash, Russians and 50 other nationalities |
More than 100 nationalities — Russians, Buryats, Ukrainians, Tatars, Belorussians, etc. |
Languages |
Russian, Chuvash |
Russian, Buryat |
— Are the two republics similar or different from each other?
(Ученики отвечают на вопрос, используя информацию из таблицы.)
3. Работа с иллюстрациями
— Now we are going to look at some pictures and read the captions.
(Учитель задает детям вопросы по картинкам и дает необходимые дополнительные комментарии.)
The flag of the Chuvash Republic has a stylized tree of life, a symbol of rebirth, with the three suns, a traditional emblem popular in Chuvash art. Deep red stands for the land, the golden yellow stands for prosperity.
There are many theatres and museums in Cheboksary. In the middle of the city there is a beautiful bay. Cheboksary also has beautiful boardwalks and beaches along the Volga River where people swim in the summer.
The flag of the Republic of Buryatia is a tricolor consisting of horizontal bands of blue, white, and yellow with a yellow Mongol symbol on the blue band.
There are many old historical buildings in the centre of Ulan-Ude. The city has the Ethnographic Museum of the peoples of Transbaikal, one of the largest open-air museums of Russia.
Lake Baikal is the largest (by volume) freshwater lake in the world, containing 20% of the world’s unfrozen surface fresh water. It is also the deepest lake in the world (1,642 m). It isabout 25 million years old.
III. Инструктаж по выполнению домашнего задания
— Do you know another nationality with its own republic in Russia?
(Если ученики не знают, учитель называет несколько республик в качестве примера и показывает их на карте.)
— Make a fact file about one of the republics, then write a short paragraph about it.
(Учитель объясняет ученикам, где можно найти необходимую информацию. Учащиеся могут выполнить задание в парах, а также подготовить рисунки или фотографии по теме.
Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках:
SB: Spotlight on Russia, p. 4 (activities).)
IV. Актуализация знаний
Проверка домашнего задания
(Ученики по очереди демонстрируют свои проектные работы и рассказывают о сувенирах, которые можно приобрести, путешествуя по России.)
V. Подведение итогов урока
— Did our lesson help you learn more about Russia?
— Can you tell about the area where you live?
(Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)
— That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)