Рассказы о профессиях - LEARNING MORE ABOUT EACH OTHER

Английский язык - Поурочные планы 5 класс

Рассказы о профессиях - LEARNING MORE ABOUT EACH OTHER

Цели: закрепление навыков чтения; тренировка лексических навыков по теме «Профессии»; совершенствование навыков устной речи на основе прочитанного текста.

Оборудование: два набора карточек для игры «Цепочка слов».

Ход урока

I. Организационный момент

— Good morning, boys and girls! (Good morning, Maria Petrovna!)

— I am glad to see you. (We are glad to see you too.)

— How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)

— I’m fine, thank you. Vova, how is your mother? (She is fine, thanks.)

— Masha, is your father OK? (Yes, he is. He is OK.)

— Who is absent today? (All pupils are present.)

— And who is on duty today? (Vova and Masha are on duty today.)

— OK. Let’s start our work.


II. Фонетическая зарядка

— Let’s start our lesson. And the first task for you is on the blackboard. You must read these words.

— Now find the odd word in each list.

what

do

we

yellow

run

they

where

help

ten

why

play

he

whom

watch

she

when

visit

it

(Учитель обращает внимание детей на слова, записанные на доске с транскрипцией. Ученики читают их вслух по цепочке, а затем учитель просит их найти лишнее слово в каждом столбике.

Лишние слова: 1-й столбик — yellow (название цвета, остальные слова — специальные вопросительные); 2-й столбик — run (неправильный глагол, остальные правильные); 3-й столбик —ten (числительное, остальные слова — местоимения).)


III. Речевая разминка

Игра «Расскажи о своем друге»

— Now I want you to play with me. I will say the sentences in the present and you will change the sentences to describe your friend. Be careful, please.

(Учитель предлагает учащимся прослушать предложения, изменить их и рассказать о своем друге.)

Примерный ход игры:

— I go to the park every day. (My friend goes to the park every day.)

— I want to be a doctor. (She wants to be a doctor.)

— We have chosen the job of an actor. (He has chosen the job of an actor.)

— They go to school at 8 a.m. (He goes to school at 8 a.m.)

— I get up at seven o’clock. (Jake gets up at seven o’clock.)

— Children have three pets at the moment. (She has three pets at the moment.)

— I like this profession very much. (She likes this profession very much.)

— I don’t do my homework in the morning. (My friend doesn’t do her homework in the morning.)

— They like to help people feel better. (He likes to help people feel better.)


IV. Актуализация знаний

Игра «Цепочка слов»

— Аll children like to play games. Now I want you to divide into two teams. Each team will have the cards with the words. You must put the words in the logical order to make a chain.

(Учащиеся делятся на две команды. Обе получают набор карточек для игры. На каждой карточке написаны два словосочетания: одно на русском языке, другое на английском языке. Учащиеся должны расположить карточки таким образом, чтобы получилась цепочка слов. После выполнения задания команды по очереди зачитывают получившиеся цепочки.)

Карточки со словами в правильной последовательности:

То protect people / важные бизнесмены, important businessmen / производить молоко и мясо, to produce milk and meat / новые компьютерные программы, new computer programmes / различные виды животных, different kinds of animals / общительный человек, a sociable person / различные ситуации, different situations / решать проблемы, to solve problems / создавать технологии, to create technologies / наблюдать за животными в зоопарке, to watch animals in the zoo / защищать людей.


V. Физкультминутка


VI. Работа по теме урока

1. Работа по учебнику

Упр. 82 (с. 161-162).

— Let’s work in four groups and read one of the texts about four important jobs from exercise 82 on pages 161—162 from your textbooks. Choose one text, read it and answer the questions.

(Учитель предлагает учащимся разделиться на группы, чтобы прочитать и обсудить тексты. На выполнение работы отводится четыре минуты. Затем ученики представляют свои варианты ответов на приведенные в задании вопросы.)

Упр. 83 (с. 163).

— Read the questions of exercise 83 on page 163. We shall work in a chain and answer these questions. Who is ready to start?

(Ученики по очереди зачитывают вопросы и отвечают на них, используя информацию из текста.)

2. Беседа

— Now I want you to agree or disagree with some statements on the text.

(Учитель произносит утверждения по прочитанному тексту из упр. 82 и предлагает учащимся согласиться или не согласиться с ними.)

Примерные утверждения:

— All people need to have a bodyguard. (I disagree with you. Some people need to have a bodyguard.)

— Politicians in almost all countries are guarded by bodyguards. (I agree with you. Politicians in almost all countries are guarded by bodyguards.)

— Important business people and rock stars never have bodyguards to protect them. (I disagree with you. Important business people and rock stars may have bodyguards to protect them.)

— A bodyguard is not a dangerous job. (I disagree with you. A bodyguard is a dangerous job.)

— Some bodyguards wear bullet-proof vests. (I agree with you. Some bodyguards wear bullet-proof vests.)

— Teachers never learn their students how to learn and how to solve problems. (I disagree with you. Teachers learn their students how to learn and how to solve problems.)

— Vets must love animals. (I agree with you. Veterinarians must love animals.)

— Vets never treat zoo animals such as tigers and giraffes. (I disagree with you. Vets treat zoo animals such as tigers and giraffes.)

— The sick animal can bite, kick or scratch vets. (I agree with you. The sick animal can bite, kick or scratch vets.)

— Vets have to learn about different animal’s diseases. (I agree with you. Vets have to learn about different animal’s diseases.)

— Vets treat many different people. (I disagree with you. Vets treat many different kinds of animals.)

— The profession of a vet is an ideal one if you like animals. (I agree with you. The profession of a vet is an ideal one if you like animals.)

— Programmers can protect computers from hackers. (I agree with you. Programmers can protect computers from hackers.)

— Good teachers are intelligent, sociable, responsible and friendly. (I agree with you. Good teachers are intelligent, sociable, responsible and friendly.)

— People have computers only in offices and in libraries. (I disagree with you. People have computers in offices and libraries, at schools and at home, in shops and in banks.) Etc.


VII. Подведение итогов урока

— That’s all we have time for. What did we learn today?

— What names of professions do you know?

See you tomorrow. Goodbye, girls! Goodbye, boys!


Домашнее задание

Учебник: упр. 84 (с. 163), упр. 16 (с. 167).






Для любых предложений по сайту: [email protected]